Most mindenki ragadjon tollat és papírt, esetleg paintet vagy photoshopot, és üljön le a kis blogja elé és megint gondolja át. Egy blogot, főleg ha személyes témájú nagyon nehéz bekategorizálni, a címkék használata felépítés szempontjából sem egyszerű, de a Gportálosok még itt is hátrányból indulnak, mivel a rendszer nagyon alapszinten kezeli őket.
A nagy vonalak felvázolása
Miről szól az oldalad? Miről fog szólnia jövőben? Milyen témákat érint? Írsz ajánlókat? Hopp van egy témád! Írsz a hajápolásról? Terméktesztekről? Megint egy téma! Írsz az utazásaidról? Megint egy téma!
Jelenlegi bejegyzéseid, vagy jövőbeli terveid alapján először szedd össze nagy vonalakba, aztán haladj egyre mélyebben. Fontos hogy 1-2 bejegyzésért, ha a jövőben nem lesz olyan, nem érdemes új kategóriát nyitni. Az ilyeneket fogd meg szinttel feljebb, például ha írsz ajánlókat, de egyszer írtál egy társasjáték ajánlót, és igazából valószínű hogy már nem nagyon fogsz, akkor ne a társasjáték ajánlót használd mint kategóriát hanem az ajánló, szabadidő, szórakozás, esetleg játékajánló (ha abba a témakörbe már több tartozik) Írd fel a kategóriákat, strigulázd hogy hány bejegyzést érint, ha nemsokat akkor pakold egy szinttel feljebb. Persze nem szükséges a valaha írt összes bejegyzést átnézni (ha valakinek például nagyon sok) jelölj ki egy tartományt nyugodtan, és vizsgáld azt!
Sem neked, sem a felhasználónak sem kényelmes ha van 200 bejegyzés az oldaladon 100 különböző kategóriában és majdnem mind 1-2 bejegyzést foglal magába. Nem kell egy cikkre ráaggatni 20 címkét, amiből 18 mondjuk csak az adott bejegyzést adja vissza. Törekedjünk a barátságos minimumra aminek a segítségével az olvasó több hasonló cikkhez juthat el!
A rendszer kiépítése - Gportál
Sajnálatos hátránya a Gportálnak az hogy nem számolja a címkéket, nem dobja fel hogy ezeket szoktad használni, így rajtunk múlik hogy a kialakított rendszerünket pontosan és egyszerűen tudjuk használni. Akár egy új blognál, vagy a meglévő átgondolásánál érdemes a címkéket előre begyűjteni. Hozzatok létre egy bejegyzést, ne rakjátok ki publikusra de ott hívjatok be minden címkét amit használni szeretnétek a jövőben vagy már használtok, és megfelel az új rendszernek, és linkeljétek be őket előre egy publikus vagy nem publikus modulba.
Így minden bejegyzés írásakor, ott lesz az orrod előtt az általad használt kategóriák listája. Ha valamelyik szimpatikus csak kattints rá, és néz meg hogy egy előző bejegyzésnél pontosan hogy írtad fel a címkét, vagy olvasd ki a linkből hogy mire kell hivatkoznod!
Ha a jövőben új kategóriát vezetsz be, azonnal vidd fel a címke felhődbe hogy a jövőben az orrod előtt legyen! Fontos hogy ne hibázz, ne írd másképp, ne legyen ajánló és ajánlók címkéd!
És egy nagyon jó hír a Gportálosoknak!
Nikkii megírta a kódot néhány hónapja(éve?) ami után minden Gportálos hosszú évek óta sóvárog! Avagy a hasonló bejegyzések Gportálon, ez egy címke rendszeren alapuló ajánló ami a bejegyzések alján 3 hasonló kategóriába tartozó bejegyzést fog mutatni! (az oldal alján a 12. Kapcsolódó bejegyzések megjelenítése pont alatt scriptet használjátok!)
Hogy érdemes-e mondjuk az egész oldaladat újra kategorizálni? Ez mindenkinek a maga döntése, szép apránként, ha már megvan a rendszered néhány másodperc egy-egy régi bejegyzéshez hozzáadni az új címkét.
Használjak egyáltalán címkéket?
Ez is egy nagyon jó kérdés lehet ami megfogalmazódhat egy bloggerben, főleg azoknak lehet fontos akiknek a személyes bejegyzései vannak, amik főként az életét és vegyes érdeklődési körét mutatják be. Vagy egy bejegyzésében több témát is felhozhat. Nehéz de rá lehet húzni egy rendszert. Viszont megfontolandó hogy egyáltalán érdemes-e. Fontos, ha címkézel, és csinálsz egy rendszer, az működjön, legyen jó, vagy inkább ne legyen!
Te mi szerint kategorizálod be a bejegyzéseidet? Szerinted jó aza rendszer amit használsz?