CSS Tutorialok
CSS Tutorialok : Display tulajdonság

Display tulajdonság


Minden HTML elemet valamilyen tároló formájában van definiálva, meghatározott formával és tulajdonságokkal, azzal hogy éppen mi mellett foglalhat helyet. Vannak dobozaink, vannak kis tégláink, és ezeknek számos funkciói. Képzeljünk el egy polcrendszert (egy sorban egymás alatt vannak egyesével a polcok) amin minden egyes polc 1 egység széles, a dobozunk 1 egység széles függetlenül attól hogy mennyi tartalom van benne, a téglánk pedig kisebb mint 1 attól függően hogy mennyi tartalom van benne. A dobozok alapvetően nem mennek egymás mellé, a téglákat tetszés szerint pakolod sorba, ameddig csak felférnek a polcra. A polcoknak magasságot nem definiálunk, mert az akkora amekkora tartalom van az egyes tárolókba (pl ahány soros egy bekezdés).

A diplay tulajdonságot úgy tudnánk röviden összefoglalni, hogy egy elemnek felülírhatod a tároló típusát, tehát megmondjuk a téglának hogy te mától doboz vagy és úgy is fogsz viselkedni.  Meghatározott alapértéke nincs a display tulajdonságnak, ugyanis a doboznak doboz, a téglának tégla, és az egyébnek egyéb, ezt mind-mind az egyes elemek foglalják magukba. Mindre példát mutatni, és mindet kifejteni kissé bonyolult, illetve nem is nagyon van rá szükségünk, így 2 illetve 3 olyan dolgot mutatnék be, ami nekünk fontos lehet.

A továbbiakban őket szeretnénk felhozni példának, bemutatjuk a bekezdést( <p></p>) mint dobozt, és a span-t(<span></span>) mint téglát:

<p class="pelda1"> Alma</p>
<p class="pelda1"> Almafa </p>

<span class="pelda2"> Alma </span>
<span class="pelda2"> Almafa </span>

És látjuk is, a bekezdések szépen egymás alatt elkülönülve, a span-ok pedig szépen bepakolva egymás mellé mint a téglák! A példának okáért, mindkettőnek adtunk egy szürke háttérszínt, hogy szemléletesebb legyen!

Alma

Almafa

Alma Almafa

Használta

Doboznak tekinthetünk például egy bekezdést, a bekezdés minden betűje egy nagy dobozba van benne, alap esetben kitölti azt a teret amit a rendelkezésére bocsájtunk, és ha alárakunk még egy bekezdést, az előző egyértelműen elkülönül a másiktól. Ilyen esetben a dobozok egymás alá, esetleg egymásba rakhatóak, de lényegesen nagyobb munka egymás mellé helyezni őket, (természetesen erre is vannak külön tároló típusok).
Módosíthatod a méretüket, a benne található tartalmat, adhatsz neki margókat keretet bármit, de akármennyire is le kicsinyíted, akárhogy összehúzod a következő dobozod nem fog beugrani a helyére foglaljon az előző akármennyi is. Ez csak lényegesebb beleavatkozással lehetséges, vagy ha megváltoztatod egy alkalmasabbra a display-t.
Fogunk egy téglát, és megmondjuk neki hogy te most doboz leszel!

.pelda2 {display: block;}

Mintha csak  két bekezdés lenne ugye? (ugye itt azért nincs "sorköz" a két block típusú elem között mert span-t raktunk blockká míg a p mint bekezdés előre definiált elembe, bele van építve egy kis térköz)

Alma Almafa

A tégla típusú elemeknek az a fő tulajdonságokat, hogy pontosan ott van vége a tárolónak ahol vége van a benne található tartalomnak. Tehát felfoghatjuk úgy is, dehogy a tároló amibe az "Alma" szó van benne kisebb mint az "Almafa" tárolója. A szürke háttérkiemeléssel ez remekül szemléltethető. Ennek a típusú tárolónak lényegében nincs kiterjedése, annyit pakolunk egymás mellé amennyit akarunk, ha egy span-unk a sor végén végetér, az következő elején ugyan úgy folytatódik. Fotos hogy egy inline elemnél nem tudunk méretet definiálni, erre megoldást kínál az inline-block szintű elem, ami a kettőnek a fúziója.

Egy doboznak is megadhatjuk ezt a tulajdonságot, több bekezdést folytatólagosan összefűzhetünk, csupán ennyit kell tennünk:

.pelda1 {display: inline;}

Lássuk hát (itt szintén azért látunk "szóközt" a két mostmár inline elem között mert a p-nek van egy aprócska marginja, vagyis a böngésző kedves és odarakja nekünk):

Alma

Almafa

Nem csak váltogathatjuk az egyes elemek tároló típusát de el is tüntethetjük őket! Ha nincs szükséged egy-egy beépített elemre (amit nem te raktál oda) a display tulajdonásggal megteheted. Sokaknak ismerős lehet a visibility:hidden; tulajdonság is, aminek szintén hasonló a feladata. Azzal a külömbséggel hogy visibility-vel az elem "helye" ottmarad, még a display:none;-al, teljes egészében eltűnik.

Itt fontos arra nagyon fontos odafigyelni hogy mit tűntetsz el. Ha likvidálsz egy elemet, minden tartalom, és további benne található elem eltűnik. Így nem mindenre alkalmas. Viszont ha például úgy döntesz nincs szükséged középső modulfejlécre, az alábbi módon eltüntetheted, ugyanis az nem tartalmaz további fontos elemeket, de ha például a középső modulra írod fel akkor minden eltűnik, ami ugye nem teljesen jó. Ha valamit diplay:none-al szeretnél eltüntetni, próbáld meg a lehető legkissebb egységet megfogni, legyél tisztában az aktuális rendszer felépítésével!

Persze, ezeken kívül a displaynek számos tulajdonsága lehet, de ehhez ismerni kell a HTML-ben definiálható elemek típusát és tulajdonságait és azt kell eldöntenünk hogy miből mit akarunk csinálni. A Display tulajdonságot legfőképpen akkor piszkáljuk ha egy adott elem helyett nem tudunk másik megfelelőbbet definiálni, és szükségünk van rá a megfelelő megjelenéshez. Ebben a példában, nem túl látványosan de megnézhetitek hogy nagyjából melyik tulajdonság hogyan viselkedik. 

Ez a leírás bár töredékét nem fedi le a display lehetőségeinek, de igyekeztünk olyan mélységekbe belemenni amennyire mi fogjuk használni az oldalon néhány leírásnál. Ha többet szeretnél még tudni a display tulajdonságról ajánljuk figyelmedbe az alábbi linkeket: # #

 

 
Welcome

Bár a cím az bizonyos mértékben árulkodó lehet, de azért leírom: Az oldal első sorban a bloggereket segíti, és főleg a Gportálos bloggereknek nyújt technikai segítségeket. Persze reméljük, hogy más szolgáltatókon tevékenykedő bloggerek is találnak maguknak elég csemegézni valót. Amikről szó lesz a továbbiakban, az ajánlók, interjúk, leírások, inspirációs bejegyzések, olykor sablonok és kritikák is

Jó böngészést kívánunk!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

VKHKS/H

 
Útmutatók

Egy útmutató kezdő bloggereknek, akik főleg a Gportál keretein belül szeretnének blogolni. Különböző témákat, egy-egy kérdés keretein belül tisztázunk, itt főleg a Gportál működéséről, és a legfőbb dolgokról lesz szó, egy új blog beindítása terén. 

Itt olvashatod el!

 
Chat

Ha szeretnél valamilyen formában nyomot hagyni az oldalon, akkor nagyon jó helyen jársz! Segítségért is nyugodtan gyertek hozzánk! Egyedül cserekérést nem áll módunkban elfogadni, ugyanis nincs lehetőség cserére az oldallal.

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2020.08.31. 13:52
2020.01.29. 15:42
2019.05.08. 17:46
2019.05.05. 17:35
2019.03.16. 22:54
Friss hozzászólások
 
Információk
Szerkesztők: A
Design: A/D
Források: xxx
Nyitás: 2018.10.14.

Partnerünk:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU